 |
Elterjedse:
Afrika
 |
Rendszertana:
Diapsida osztlya
Krokodilok rendje (Crocodylia)
Krokodilflk csaldja (Crocodylidae) |
Kls jegyei:
A nlusi krokodil legnagyobb mretrl eltrek a vlemnyek, egyes forrsok szerint 6 m-es maximlis hosszsgot rhet el, mg a merszebbek akr 9 m hosszsgot mondanak. ltalban azonban 5 m-nl hosszabbra nem n meg. A legnagyobb egyedek slya azonban megkzeltheti az egy tonnt is. Alapszne stt olajzld, a fiatalok valamivel vilgosabbak, sttebb mintzattal.
Elterjedse:
Afrika nagy rszn - szakon a Nlus vidkn, a Szahartl dlre pedig egszen Dl-Afrika keleti partvidkig - elfordul, mg Madagaszkron is megtallhat. Hatalmas elterjedsi terletbl addan ht alfajt klntik el, ezek a kvetkezk:
Crocodylus niloticus africanus - kelet-afrikai nlusi krokodil
Crocodylus niloticus chemses - nyugat-afrikai nlusi krokodil
Crocodylus niloticus corviesi - dl-afrikai nlusi krokodil
Crocodylus niloticus madagascariensis - madagaszkri nlusi krokodil
Crocodylus niloticus niloticus - etip nlusi krokodil
Crocodylus niloticus pauciscutatus - kenyai nlusi krokodil
Crocodylus niloticus suchus - kzp-afrikai nlusi krokodil
A szavannkon s a trpusi eserdkben szinte mindenfle vizes lhelyen elfordul; folykban, tavakban, mocsarakban, brakkvizekben egyarnt.
letmdja:
Nem nevezhetek trsas llatoknak, annak ellenre, hogy nha csoportosan vadsznak. Br lhelykn viszonylag kis terleten tbb egyed is l, m egymssal szemben nagyon territorilisak, s egy adott folyszakaszon, vagy tavi partszakaszon szigor rangsor alakul ki kzttk.
A felntt egyedeknek gyakorlatilag nincs termszetes ellensgk, m a tojsokra s a fiatalokra a varnuszoktl a mongzokon t a hinkig sok llat jelent veszlyt.
Tpllkozsa:
A krokodilok alapveten mindent megesznek, amit tudnak. Zskmnyukat a mretk hatrozza meg. A fiatalok eleinte vzi gerinctelenekkel tpllkoznak, de hamarosan ttrnek a kisebb gerincesek (halak, ktltek, hllk) fogyasztsra. A kifejlett llatok nagytest emlsket is zskmnyul ejtenek: antilopokat, zebrkat, fiatal vzilovakat, de akr nagymacskkat is st, nha embert is zskmnyolhatnak. Tpllkuk nagy rszt azonban mg ekkor is halak s egyb kisebb gerincesek kpezik. Gyakran elfordul, hogy csapatosan vadsznak. gy pl. elfordul, hogy tbb egyed egytt tereli ssze a halakat, majd a kztk meglv rangsor alapjn fogyasztanak az sszetelt halrajbl. Ha nagytest zskmnyt ejtenek - vagy egy nagytest llat tetemre lelnek - tbb llat tpi egyszerre a zskmnyt, gy daraboljk fel azt. A kzismert "hallforgs" szintn az ldozat feldarabolst szolglja, de az is elfordul, hogy ldozatukat kvek, gykerek kz szortjk, s gy tpnek le belle kisebb-nagyobb darabokat.
Szaporodsa:
A przsi id tbbnyire novembertl decemberig tart. A przs utn kt hnappal a nstnyek a vztl nhny mterre, a parti homokba ssk mintegy 50 cm mly fszkket, ebbe rakjk 40-60 tojsukat, majd szerves trmelkkel fedik. A tojsok 80-90 nap alatt kelnek ki, ez alatt az id alatt a nstny mindvgig a fszek kzelben marad. Amikor a fiatalok kibjnak a tojsbl, hvhangot hallatnak, ekkor anyjuk kissa ket, s a szjban szlltja ket vzhez. Akr kt vig is vdelmezi utdait. A krokodilok ivarrettsge nem a kor, hanem a testmret fggvnye. A nstnyek kb. 2,6, mg a hmek kb. 3,1 mteresen lesznek ivarrettek.
Termszetvdelmi llapota:
Br egyes terleteken szmuk megfogyatkozott, a megfelel vdelemnek is ksznheten nem tekinthetek veszlyeztetett fajnak. Vadon l llomnyukat mintegy 250.000-500.000 pldny alkotja. Az emberek azonban sok helyen vadsszk: elssorban a brk miatt, msrszt pedig azrt, mert veszlyt jelenthetnek rjuk s hzillataikra. Tbbnyire visszaszorulban van a brkkel val illeglis kereskedelem. Megfelel termszetvdelmi programok jelenleg elssorban Kelet- s Dl-Afrikban zajlanak, a jvben mindenkppen szksges lenne ezeknek a Kzp- s Nyugat-Afrikra val kiterjesztsk is.
IUCN Vrs Knyv besorolsa: alacsony kockzat.
CITES besorolsa: elterjedsi terlettl fggen I. fggelk vagy II. fggelk.
Tudod-e...?
... hogy az kori Egyiptomban a krokodilt, egyarnt gylltk s tiszteltk, templomokban tartottk, istenekknt tiszteltk, halluk utn pedig ket is bebalzsamoztk.
... hogy a tojsbl kikel krokodil nemt a kltsi hmrsklet hatrozza meg. 30 fok alatti hmrskleten kizrlag nstnyek, 33,9 fok felett pedig csak hmek jnnek vilgra. |
|